Jesteś tutaj: pożyczka-bez-bik.edu.pl > Oszczędzanie > Zmniejszanie kosztów

Zmniejszanie kosztów

Często niedocenianą niestety forma oszczędzania jest zmniejszanie kosztów podatków czy różnych odsetek.

Przede wszystkim, jeśli chodzi o droższe zakupy, oczywistym jest to, że znacznie bardziej korzystne jest zaoszczędzenie pieniędzy na przykład na laptopa, a dopiero później jego zakup, niż zakup na raty. Z drugiej strony jednak, jeśli ten zakup jest potrzebny nam pilnie (na przykład zepsuta lodówka) a nie posiadamy w obecnej chwili wystarczających oszczędności, jedynym wyjściem jest kredyt konsumencki czyli zakup na raty. Warto rozejrzeć się jednak po różnych ofertach, często zdarzają się promocje w których jeśli na przykład spłacimy je w określonym czasie, nie zostaną naliczone żadne odsetki czy koszty kredytu.  Jeśli nie trafisz na taką promocje, w miarę możliwości postaraj się wybrać jak najkrótszy okres spłaty, zwykle wtedy koszty są znacznie niższe. Oczywiście, weź także pod uwagę czy będziesz w stanie płacić co miesiąc daną wysokość raty.

Zainteresuj się również zmianami w opodatkowaniu, których ostatnio zrobiło się bardzo dużo. Przykładowo, od 1 stycznia 2012 roku ubranka i artykuły dziecięce wskoczyły na podstawową, wyższą niż dotychczas stawkę VAT. Jeśli w tym czasie spodziewałeś się potomstwa, mogłeś zaoszczędzić bardzo dużo kupując wyprawkę jeszcze w 2011 roku.

Sprawdź również jakie przysługują Ci ulgi i odliczenia od podatku dochodowego.  Od podstawy opodatkowanie odliczyć możesz darowizny do wysokości 6% rocznego dochodu, opłaty za Internet do  kwoty 760zł. Od należnego podatku odliczyć możesz również ulgę prorodzinną, której limit to   1112,04 zł rocznie na jedno dziecko.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.