Jesteś tutaj: pożyczka-bez-bik.edu.pl > Podatki > Vat

Vat

VAT (ang. Value Added Tax- podatek od wartości dodanej), to podatek pośredni od towarów i usług, w założeniu powinien jak najmniej wpływać na cenę ostateczną produktu.  Jest ukryty w cenie praktycznie każdego towaru czy usługi, które kupujemy, nie da się więc go właściwie uniknąć. Ze względu na przerzucenie jego ciężaru na ostateczny produkt, jest to podatek obciążający jedynie konsumenta finalnego.

Podstawowa stawka VAT to od 2011 roku 23%, jednak istnieją też stawki zmniejszone lub zwolnione z tego podatku, czyli stawka 8% oraz 5% która obejmuje podstawowe produkty żywnościowe i żywność nieprzetworzoną, książki i czasopisma specjalistyczne.

Wiele różnych stawek tego podatku budzi duże wątpliwości i problemy, a czasem nawet absurdy. Przykładowo od 2005 roku, okna i drzwi zakupione wraz z usługa montażu będą tańsze niż bez montażu, wynika to z obniżonej na tą usługę stawki VAT.

Podatek VAT i jest zdecydowanie głównym źródłem wpływów do budżetu państwa, w 2012 roku wpływy z podatku od towarów i usług maja osiągnąć poziom 45% całkowitych dochodów.  Podwyższanie tego wysokiego już podatku, w celu zmniejszenia deficytu budżetowego spotyka się z zdecydowanym niezadowoleniem społeczeństwa, ze względu na znaczne podwyższenie w ten sposób kosztów życia. Podwyższona stawka podstawowa podatku VAT, według zapowiedzi rządu, ma wrócić do normalnego poziomu (22%) od 31 grudnia 2013. Według Unii Europejskiej stawka podstawowa tego podatku nie może być niższa niż 15%, Polska stawka jest jedną z wyższych w całej Europie, wyższe podatki od towarów i usług zapłacimy jedynie w Danii i Szwecji.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.