Kredyty i pożyczki- te dwa terminy są powszechnie stosowanie zamiennie, jednak prawo Polskie zdecydowanie różnicuje je w przepisach prawa. Kredytu mogą udzielać tylko i wyłącznie banki, ich udzielanie i warunki reguluje prawo bankowe. Pożyczki natomiast mogą być udzielanie przez osoby prywatne czy firmy ich warunki i udzielanie określają już przepisy kodeksu prawa cywilnego, mogą być wykorzystywane na dowolny cel. Kredyt udzielany przez bank zwykle musi być przeznaczony na konkretny cel, zakup lub budowa mieszkania w przypadku kredytu hipotecznego, modernizacja lub zakup dóbr, które pozwalają zarobić przedsiębiorstwu więcej w przypadku kredytu inwestycyjnego. Zasada ta nie dotyczy kredytów odnawialnych czy kart kredytowych, zwykle środki z nich mogą być przeznaczone na dowolne cele, także zwyczajną konsumpcję. Bardzo popularne są również kredyty konsumpcyjne, czyli zakupy na raty- ich dostępność i bardzo często niezwykle atrakcyjne warunki udzielania, powodują że decyduje się na nie wiele osób.
By uzyskać kredyt w banku, należy wykazać się wystarczającą zdolnością kredytową, a wiec trzeba spełnić wiele licznych wymagań, tak więc uzyskanie kredytu w banku jest trudniejsze. Z drugiej strony, tak zwane szybkie pożyczki w firmach pożyczkowych, udzielane nawet osobom z zła historią kredytową czy niskimi zarobkami wiążą się ze znacznie wyższym oprocentowaniem niż w przypadku tradycyjnych banków.
W zależności od naszych wymagań i możliwości finansowych, możemy wybrać rozwiązanie, które będzie dla nas najodpowiedniejsze – banki czy firmy pożyczkowe oferują ich naprawdę wiele, w różnych wariantach.