Jesteś tutaj: pożyczka-bez-bik.edu.pl > Finanse publiczne > Wydatki publiczne

Wydatki publiczne

Wydatki, jakie corocznie są uwzględniane w budżecie państwa  to między innymi administracja, czyli ci wszyscy urzędnicy w urzędach, ale również nauczyciele, lekarze i policjanci, czyli funkcjonariusze publiczni i wszelkie służby porządkowe i  bezpieczeństwa a także siły zbrojne. Państwo finansuje również infrastrukturę drogową, buduje mosty, autostrady i obwodnice. Dzięki Budżetowi Państwa mamy finansowaną opiekę medyczną oraz bezpłatne szkolnictwo i edukacje. W budżecie jest miejsce również na wspieranie przedsiębiorczości, inwestycje i dofinansowania różnych programów społecznych, a także na wydatki na rolnictwo, kulturę, renowację zabytków oraz sport. W wydatkach Budżetu Państwa muszą być również uwzględnione takie pozycje jak różne zasiłki, emerytury i renty, finansowanie wymiaru sprawiedliwości i więziennictwa.

Dużą część wydatków Państwa pochłaniają również różnorakie zobowiązania na przykład te wynikające z członkostwa w Unii Europejskiej, wpłaty środków własnych, obsługa długu publicznego, czy dofinansowania dla partii politycznych.

Największy udział w wydatkach mają renty i emerytury stanowiąc ich prawie jedną czwartą część, następna jest służba zdrowia i drogi, a na dopiero czwartym miejscu znajduję się administracja,  która wbrew pozorom pochłania zaledwie 5% budżetu państwa.

Niestety, co roku wydatki na wymienione cele przewyższają znacznie dochody wpływające do budżetu państwa, wskutek czego powstaje deficyt budżetowy.  W 2012 roku Budżet państwa zakłada wydatki na poziomie 712,50 mld złotych.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.