Jesteś tutaj: pożyczka-bez-bik.edu.pl > Podatki > Unikanie podatków

Unikanie podatków

Pojęcie unikania odprowadzania podatków, wbrew pozorom nie dotyczy zatajania dochodów czy szarej strefy. Pod tym pojęciem kryje się  umiejętne korzystanie z różnorodnych przywilejów, ulg podatkowych i możliwości odpisu od dochodu czy podatku, dzięki którym można skutecznie, ale przede wszystkim legalnie obniżyć nasze zobowiązania wobec państwa.  Przykładem takiego obniżania podatków jest na przykład rezygnacja z wyższych dochodów, które mogłyby spowodować wejście na drugi stopień podatku dochodowego,  co jest działaniem całkowicie zgodnym z przepisami prawa. Legalnym, chociaż budzącym duże wątpliwości sposobem unikania podatków jest zakładanie działalności w rajach podatkowych, czyli krajach, w których zobowiązania przedsiębiorców wobec państwa są niewielkie, a przepisy znacznie bardziej korzystne.

Z drugiej strony istnieje zjawisko uchylania się od płacenia podatków, n które powoduje obniżenie zobowiązań wobec  państwa sposobami, które są nielegalne. Najprostszym z nich jest ukrywanie dochodów, tak by obniżyć lub nie płacić zupełnie podatku dochodowego. Specyficznym sposobem na uchylanie się od opłacania należnych podatków jest również zakup towarów pochodzących z przemytu i innych źródeł, które są nielegalne, w ten sposób nie płacimy podatku VAT oraz często akcyzy.

Im podatki pochłaniają większą część naszych wynagrodzeń, tym większe jest prawdopodobieństwo, że ludzie będą starali się uchylać od ich płacenia.

Warto pamiętać że kiedy Urząd Skarbowy, odkryje że zatajamy dochody, lub wydajemy więcej niż zarabiany, nasz wyliczony przez US dochód zostanie opodatkowany karnym podatkiem w wysokości 75%!

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.