Jesteś tutaj: pożyczka-bez-bik.edu.pl > Oszczędzanie > Skarbonka, czy konto oszczędnościowe?

Skarbonka, czy konto oszczędnościowe?

Jeśli zdecydujesz się odkładać co miesiąc określoną kwotę, czy wiesz w jaki sposób najlepiej ją przechowywać?

Jedni są zwolennikami trzymania oszczędności „w skarpecie”, ma to jednak swoje liczne wady. Najbardziej podstawowa i prozaiczna- gotówka trzymana w domu może być utracona w wyniku np. włamania.  Pamiętać powinniśmy także, że nasze oszczędności zjada inflacja- trzymane pod materacem nie przynoszą dochodów z odsetek, a inflacja sprawia że za tą samą kwotę, możemy kupić coraz mniej. Można powiedzieć więc, że oszczędności trzymane w domu stopniowo tracimy.

Warto więc zastanowić się czy lepszym rozwiązaniem nie będzie konto oszczędnościowe. Nasze pieniądze na nim będą całkowicie bezpieczne, żaden złodziej im niegroźny, a zyski z oprocentowania są zwykle wyższe niż inflacja. W chwili obecnej zdecydowana większość banków oferuje bezpłatne konta oszczędnościowe, powiązane z rachunkiem głównym. o Ograniczenia  takich kont to na przykład bezpłatny jeden przelew w miesiącu. Nawet jeśli zysk z takiego konta będzie bardzo niewielki- pamiętajmy o tym, że te kilka złotych otrzymaliśmy właściwie za nic.

Dobrym sposobem jest przelewanie na takie konto lub jak kto woli, wrzucanie do skarbonki, finansów które są nadwyżkowe, np. premia w pracy, czy które wzięły się z konkretnych oszczędności. Jeśli na przykład rzucamy palenie, możemy codziennie zamiast kupowania paczki papierosów, wrzucać tą samą kwotę do skarbonki.  To rozwiązanie, poza korzyściami  finansowymi, ma także wielkie korzyści zdrowotne. Kto wie, może dzięki niemu zaoszczędzimy także na lekach, czy wizytach prywatnych u lekarzy?

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.