Kiedy sprzedajemy samochód czy kupujemy mieszkanie mamy obowiązek zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, który powstaje w momencie dokonania tej czynności. Na szczęście podatek ten jest niewielki, w przypadku umowy sprzedaży nieruchomości i rzeczy ruchomych kupujący zapłaci podatek w wysokości 2% ceny rynkowej przedmiotu nabywanego, w przypadku umów pożyczki i innych również podatek ten nie przekracza 2%.
Sprzedaż rzeczy ruchomych do kwoty 1000zł nie powoduje powstania obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Zwolnione z tego podatku są również umowy w przypadku których odprowadzane są podatki z innego tytułu. Oznacza to, że kupując na przykład nową lodówkę w sklepie, której cena przekracza 1000zł, zapłacimy jedynie podatek od towarów i usług, a nie od czynności cywilnoprawnych.
Po zakupie na przykład samochodu, jako kupujący, musimy wypełnić odpowiedni formularz, obliczyć wysokość należnego podatku i zapłacić go we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania urzędzie skarbowym, mamy na to 14 dniowy termin. W tym wypadku pamiętać należy także, że podatek ten oblicza się nie na podstawie kwoty w umowie, ale na podstawie wartości rynkowej ruchomości, którą kupujemy, tak wiec zaniżenie kwoty w umowie w żaden sposób nie obniży tego podatku. W przypadku kupna mieszkania, domu czy innej nieruchomości, wszystkie formalności związane z zapłatą podatku od czynności cywilnoprawnych, która leży po stronie kupującego, zostaną dopełnione przez notariusza, którego udział jest niezbędny przy tego typu umowach.