Jesteś tutaj: pożyczka-bez-bik.edu.pl > Podatki > PIT

PIT

PIT, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych to podatek bezpośredni od wszelkich dochodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne. Podstawę opodatkowania stanowi różnica między sumą przychodów a kosztami ich uzyskania. Do przychodów zalicza się przychody z wykonywania umowy o pracę, zlecenia, o dzieło, emerytury, renty ale także dochody związane z majątkiem i nieruchomościami i wiele innych źródeł dochodu. Jest on powszechny,  płacić musi go każda osoba, która posiada dochody. Zaliczka na ten podatek jest odprowadzana przez pracodawcę w momencie uzyskania dochodu.  Podatek dochodowy rozliczany na warunkach ogólnych jest według skali progresywnej. W 2012 roku do kwoty podstawy opodatkowania 85 528zł, zapłacimy 18% minus kwota zmniejszająca podatek 556,03 zł. Powyżej tego limitu podatek będzie wynosił 14 839,02zł i 32% nadwyżki ponad 85,528 zł. Kwota zwolniona z podatku dochodowego w 2012 roku to 3091zł. f W niektórych przypadkach przewidziana jest możliwość opłacania tego podatku w formie uproszczonej, zryczałtowanej. W przypadku wykrycia nieujawnionych źródeł dochodu, lub braku pokrycia poniesionych wydatków przez dochody, podatek od zatajonych wpływów wynosi aż 75%, wiec nie warto ukrywać swoich dochodów.

Istnieją także liczne ulgi podatkowe, dzięki którym należność z podatku dochodowego zostaje zmniejszona, na przykład ulga rodzinna, pozwalająca na odpisanie pewnej kwoty, w zależności od liczby wychowywanych dzieci, czy możliwość odliczenia od dochodu wydatków na Internet.

Przewidywane na 2012 rok wpływy z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych to 42,4 mld zł, co stanowi 14% wpływów do finansów publicznych.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.