Jesteś tutaj: ntcinvestment.pl > Kredyty > Kredyt hipoteczny – możliwość spełnienia własnych marzeń dzięki kredytowi

PIT

PIT, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych to podatek bezpośredni od wszelkich dochodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne. Podstawę opodatkowania stanowi różnica między sumą przychodów a kosztami ich uzyskania. Do przychodów zalicza się przychody z wykonywania umowy o pracę, zlecenia, o dzieło, emerytury, renty ale także dochody związane z majątkiem i nieruchomościami i wiele innych źródeł dochodu. Jest on powszechny,  płacić musi go każda osoba, która posiada dochody. Zaliczka na ten podatek jest odprowadzana przez pracodawcę w momencie uzyskania dochodu.  Podatek dochodowy rozliczany na warunkach ogólnych jest według skali progresywnej. W 2012 roku do kwoty podstawy opodatkowania 85 528zł, zapłacimy 18% minus kwota zmniejszająca podatek 556,03 zł. Powyżej tego limitu podatek będzie wynosił 14 839,02zł i 32% nadwyżki ponad 85,528 zł. Kwota zwolniona z podatku dochodowego w 2012 roku to 3091zł. W niektórych przypadkach przewidziana jest możliwość opłacania tego podatku w formie uproszczonej, zryczałtowanej. W przypadku wykrycia nieujawnionych źródeł dochodu, lub braku pokrycia poniesionych wydatków przez dochody, podatek od zatajonych wpływów wynosi aż 75%, wiec nie warto ukrywać swoich dochodów.

Istnieją także liczne ulgi podatkowe, dzięki którym należność z podatku dochodowego zostaje zmniejszona, na przykład ulga rodzinna, pozwalająca na odpisanie pewnej kwoty, w zależności od liczby wychowywanych dzieci, czy możliwość odliczenia od dochodu wydatków na Internet.

Przewidywane na 2012 rok wpływy z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych to 42,4 mld zł, co stanowi 14% wpływów do finansów publicznych.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.