Jesteś tutaj: pożyczka-bez-bik.edu.pl > Podatki > Opłata za państwo

Opłata za państwo

Podatki to wszystkie świadczenia pieniężne pobierane od obywateli , zasilające budżet państwa, są nieodpłatne, czyli bez żadnych oczywistych bezpośrednich korzyści dla płacącego, powszechne, czyli płacą je wszyscy, przymusowe i bezzwrotne. Z podatków realizowane są wszystkie cele zmierzające do poprawnego funkcjonowania państwa, zapewnienia obywatelom podstawowych świadczeń opieki zdrowotnej, społecznej, edukacji i innych.  Podzielić je możemy na bezpośrednie czyli na przykład podatek dochodowy, czy gruntowy, oraz na pośrednie, czyli te zawarte na przykład w cenach towarów i usług czyli podatek VAT lub akcyza.  Stanowią główne źródło dochodu budżetu państwa, przy czym zdecydowaną większość jeśli chodzi o dochody podatkowe ma właśnie podatek od towarów i usług czyli VAT.  Podatkami, których często nie widzimy jako podatki są również składki na ubezpieczenia społeczne, k emerytalne i inne.

Obecna klasyfikacja podatków przedstawia się następująco: podatek dochodowy (od osób fizycznych i prawnych), składki ubezpieczeniowe, zdrowotne, podatek od nieruchomości, od sadków i darowizn,  podatki od towarów i usług (VAT, akcyza, cło) oraz inne (opłata za posiadanie psa, podatek od czynności cywilnoprawnych, od gier, od środków transportowych).

Szacuje się że osoba zarabiająca średnią krajową, na różnorakie podatki przeznacza ponad 50% tego co zarabia, to jest średnio 23 000zł rocznie! Czy gospodarowanie tymi dochodami jest skutecznie, każdy może sobie ocenić we własnym zakresie.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.