Jesteś tutaj: pożyczka-bez-bik.edu.pl > Inwestycje > Lokaty bankowe

Lokaty bankowe

Ciekawym produktem bankowym, służącym bezpiecznemu inwestowaniu naszych finansów jest lokata bankowa. Jej istotą jest umowa z bankiem o powierzeniu mu określonej kwoty do zarzadzania i obracania nią przez określony czas i zwróceniu jej inwestorowi po tym czasie z wcześniej ustalonym procentem od zysków.  W ten sposób praktycznie całe ryzyko inwestowania i odpowiedniego obracania funduszem znajduje się po stronie banku, klient zaś dostaje pewny, z góry znany zysk. Wszystkie lokaty bankowe w Polsce podlegają Bankowemu Funduszu Gwarancyjnemu, który w razie kłopotów banku, gwarantuje inwestorowi zwrot funduszy do określonej kwoty.

Wadami lokat bankowych w większości przypadków jest zamrożenie zainwestowanej gotówki na ten czas i niewielki zysk. Istnieją także konta oszczędnościowe, w których pieniądze można pobrać wcześniej, bez utraty uzyskanego dotychczas zysku, są one zwykle jednak znacznie niżej oprocentowane niż lokaty tradycyjne. Pomijając mniejsze zyski, mają one wszystkie zalety normalnych lokat bankowych- bezpieczeństwo i pewny  zysk.

Jeszcze do niedawna, najkorzystniejszymi były lokaty jednodniowe- codzienna kapitalizacja odsetek pozwalała uniknąć wynoszącego 19%  podatku od dochodów kapitałowych (podatku Belki), ponieważ poniżej 0,50zł był on pomijany.  Stan ten uległ zmianie w 2012 i ze względu na nieopłacalność, ten produkt bankowy  został wycofany z większości banków.

Tradycyjna lokata  bankowa zapewnia zysk w wysokości kilku procent, pamiętać należy jednak o odliczeniu  19%  podatku od  dochodów kapitałowych, odliczanego od uzyskanego z  odsetek zysku.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.