Jesteś tutaj: pożyczka-bez-bik.edu.pl > Podatki > Ile płacę podatków?

Ile płacę podatków?

Zakładając że Twoje zarobki na umowę o pracę wynoszą troszkę mniej niż średnia krajowa czyli 3500zł brutto. Twój pracodawca, decydując się na zatrudnienie właśnie Ciebie, za taką kwotę brutto, faktycznie wydaję na Twoje wynagrodzenie 4 225zł. Różnica między tą kwotą a wypłatą jaką masz brutto to: 636zł na ZUS, 89zł na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.  Od tego co pozostaje, czyli kwoty, którą znasz jako Twoje wynagrodzenie brutto, odliczyć trzeba kolejne podatki na ZUS, czyli: składkę emerytalną 341zł, składkę rentową 52zł oraz składkę chorobową- 86zł. Od tego odliczyć musisz oczywiście również składkę na NFZ- 272zł, oraz zaliczkę na podatek dochodowy w tym przypadku- 243zł.

Z początkowej kwoty, za którą zdecydował się Ciebie zatrudnić pracodawca, zostało 2505zł. Zanim Twoje wynagrodzenie jeszcze do ciebie dotarło, zapłaciłeś już podatki w łącznej kwocie 1720zł.

Jeśli całość swojego wynagrodzenia przeznaczasz na konsumpcję, musisz pamiętać że każdy towar jest obłożony podatkiem od towarów i usług- średnio niech będzie to nawet zdecydowanie zaniżając  15%- wychodzi 375zł samego podatku vat. Jeśli jeździsz samochodem, pijesz alkohol lub palisz papierosy, musisz pamiętać także o akcyzie.  Cena 0,5 litra taniej wódki w ponad połowie składa się z akcyzy, w przeciętnej paczce papierosów płacimy 3,40zł akcyzy, natomiast kupując benzynę kosztującą 5,86zł, oddajemy państwu w samym podatku akcyzowym 1,57zł.  Zakładając jednak że nie pijemy, nie palimy, ani nie jeździmy samochodem- z faktycznej kwoty za jaką pracodawca zdecydował się nas zatrudnić, pozostaje jedynie 2130 zł i to przy obliczeniach zaniżających wysokość płaconych podatków, które wyniosły 2095 złotych, czyli prawie połowę.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.