Jesteś tutaj: ntcinvestment.pl > Oszczędzanie > Finanse pod kontrolą

Finanse pod kontrolą

Najskuteczniejszym sposobem kontrolowania swoich wydatków jest prowadzenie ich bilansu. Stworzenie odpowiedniego arkusza kalkulacyjnego zajmie tylko chwilkę a da Ci przejrzysty podgląd jak rozkładają się wydatki i gdzie się podziewa cała Twoja wypłata.

Pierwszą kategorią wydatków, która musisz stworzyć, będą wydatki stałe, czyli różne opłaty, czynsze, rachunki. Zwykle z tej kategorii nie da się obciąć zbyt wiele wydatków, niemniej jest to możliwe. Drugą kategorię stanowią wydatki na żywność, w zależności od tego co kupujesz, możesz podzielić ją na kolejne podkategorię, na przykład podstawowe produkty, słodycze i napoje. Może się okazać że połowę wydatków na jedzenie przeznaczasz tak naprawdę na łakocie, które są zbędne i zwykle niezdrowe.

Kolejną kategorią jest dom, czyli wszelkie wydatki na higienę, chemię gospodarczą i inne związane z życiem.

Widząc jakie mniej więcej wydatki są na porządku dziennym, możesz tworzyć dowolne kategorię przeznaczoną dla nich, czyli na przykład wydatki na kulturę, rozrywkę czy ubrania. Jeśli nie masz czasu na wpisywanie każdego zakupu od razu, wystarczy zachować paragony i kiedy będziesz miał chwilkę czasu, wpisać je w arkusz. Jeśli będziesz systematycznie je zapisywał i co najważniejsze szczerze, będziesz mieć wspaniały i czasami bolesny podgląd na strukturę domowych wydatków i w razie konieczności wiesz ile jesteś w stanie zaoszczędzić.  Może się okazać również że po prostu rezygnując z rzeczy, które w gruncie rzeczy są zbędne, a w skali miesiąca wychodzą zaskakująco kosztownie, z łatwością zwiększysz wydatki w innych kategoriach.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.