Najskuteczniejszym sposobem kontrolowania swoich wydatków jest prowadzenie ich bilansu. Stworzenie odpowiedniego arkusza kalkulacyjnego zajmie tylko chwilkę a da Ci przejrzysty podgląd jak rozkładają się wydatki i gdzie się podziewa cała Twoja wypłata.
Pierwszą kategorią wydatków, która musisz stworzyć, będą wydatki stałe, czyli różne opłaty, czynsze, rachunki. Zwykle z tej kategorii nie da się obciąć zbyt wiele wydatków, niemniej jest to możliwe. Drugą kategorię stanowią wydatki na żywność, w zależności od tego co kupujesz, możesz podzielić ją na kolejne podkategorię, na przykład podstawowe produkty, słodycze i napoje. Może się okazać że połowę wydatków na jedzenie przeznaczasz tak naprawdę na łakocie, które są zbędne i zwykle niezdrowe.
Kolejną kategorią jest dom, czyli wszelkie wydatki na higienę, chemię gospodarczą i inne związane z życiem.
Widząc jakie mniej więcej wydatki są na porządku dziennym, o możesz tworzyć dowolne kategorię przeznaczoną dla nich, czyli na przykład wydatki na kulturę, rozrywkę czy ubrania. Jeśli nie masz czasu na wpisywanie każdego zakupu od razu, wystarczy zachować paragony i kiedy będziesz miał chwilkę czasu, wpisać je w arkusz. Jeśli będziesz systematycznie je zapisywał i co najważniejsze szczerze, będziesz mieć wspaniały i czasami bolesny podgląd na strukturę domowych wydatków i w razie konieczności wiesz ile jesteś w stanie zaoszczędzić. Może się okazać również że po prostu rezygnując z rzeczy, które w gruncie rzeczy są zbędne, a w skali miesiąca wychodzą zaskakująco kosztownie, z łatwością zwiększysz wydatki w innych kategoriach.