Wszystkie możliwe wydatki budżetu państwa powinny teoretycznie zostać sfinansowane przez dochody do niego, tak żeby się zrównoważyły. Niestety dochody do finansów publicznych, nadal są zdecydowanie niewystarczające w stosunku do niezbędnych wydatków, co powoduje deficyt budżetowy na przewidywanym na rok 2012 poziomie 64,10 mld złotych.
Według Ustawy o Finansach Publicznych, dochodami do budżetu państwa są między innymi różnorakie opłaty, podatki i cła, środki z Unii Europejskiej, dywidendy, zyski przedsiębiorstw państwowych, dochody z najmu, dzierżawy i sprzedaży majątku. Przewidywany dochód Budżetu Państwa w 2012 roku to 648,40 mld zł, z czego ponad połowę stanowią wpływy z różnych podatków. Najbardziej opłacalny jest dla Państwa podatek VAT, czyli podatek od towarów i usług, zawierający się w cenie każdego produktu, który kupujemy, akcyza, dotycząca tylko niektórych produktów, g jak benzyna, alkohol czy papierosy. Z źródeł niepodatkowych, największe zyski do budżetu państwa przynoszą opłaty, grzywny i odsetki. Środki z Unii Europejskiej oraz inne takie jak na przykład podatek od gier, stanowią tak naprawdę niewielki przychód do budżetu.
Głównym pomysłem Skarbu Państwa na zwiększenie wpływów do budżetu jest przede wszystkim zwiększanie podatków oraz akcyzy. W 2011 roku podatki zostały zwiększone o 1 punkt procentowy, z stawki podstawowej 22% na 23%, teoretycznie jest to rozwiązanie jedynie tymczasowe, do czasu zmniejszenia się deficytu w budżecie państwa, planowane do 31 grudnia 2013 roku.