Jesteś tutaj: pożyczka-bez-bik.edu.pl > Podatki > Akcyza

Akcyza

Akcyza jest podatkiem pośrednim nakładanym na niektóre dobra, w celu sztucznego podwyższenia ich ceny, by zmniejszyć ich konsumpcję. Nakładana jest na towary szkodliwe dla zdrowia takie jak papierosy, czy zasoby wyczerpujące się, na przykład paliwa, szkodliwe dla środowiska czyli samochody, a także szkodliwe dla społeczeństwa- alkohol, . W chwili obecnej jest bardzo dużym źródłem dochodu Skarbu Państwa. Teoretycznie pobierana jest jednokrotnie, produkt z akcyzą objęty jest jednak opodatkowaniem zwykłym od towarów, przez co mamy do czynienia z podwójnym opodatkowaniem.  Zwykle stanowi ona większą część ceny produktu, znacznie ją podwyższając.

Napoje alkoholowe, oprócz piwa, oraz papierosy są obowiązkowo znakowane banderolami, czyli znakami akcyzy. Zwolnione z tego podatku są natomiast towary przeznaczone na eksport, samodzielnie wytwarzane alkohole do użytku tylko prywatnego, f energia elektryczna pochodząca z odnawialnych źródeł energii, dodatki do paliw silnikowych, oraz kilka innych wyjątków.

Dla niektórych  produktów Unia Europejska określiła minimalne możliwe stawki podatku akcyzowego,  są to paliwa silnikowe, gaz, oleje opałowe oraz wyroby tytoniowe, produkty te są określane jako zharmonizowane,  na wszystkie inne, niezharmonizowane,  kraje członkowskie mogą ustalać dowolne stawki akcyzy.

W 2012 roku przewidywane wpływy z akcyzy mają wynieść 63,4 mld zł, co stanowi aż 22% wpływów do budżetu państwa i jest drugim co do wielkości dochodem, zaraz za podatkiem VAT, który stanowi 45%.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.